تاريخ : جمعه بیست و ششم آبان ۱۳۸۵ | 21:13 | نویسنده : گروه آموزشی جغرافیای خراسان رضوی
 
 

 
 

بازگشت

          
 مکانهای تفريحی
                                 

وکيل آباد

وكيل آباد از تفرجگاه هاي قديمي و زيباي مشهد است كه در انتهاي بلوار وكيل اباد واقع شده و داراي باغي طبيعي و انبوه از درختان نار و كاج مي باشد. آب آن از طريق قنات وكيل آباد كه سرچشمه آن بندگلستان ومظهر آن در وكيل آباد است، تامين مي گردد. وكيل آباد علاوه بر استخرها و جايگاه هاي استراحت مسافران،  داراي شهر بازي بسيار بزرگي به نام كوهستان پارك شادي با انواع و اقسام وسايل تفريحي و باغ وحش مي باشد. مساحت وكيل اباد بيش از 70 هكتار و داراي رودخانه اي فصلي است. وكيل آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره اي با صفا و هواي مطبوع از دير باز مورد توجه اهالي شهر و مسافران بوده است.

باغ ملی

بوستان كوچك است كه در يكي از خيابان هاي قديمي مشهد كه از شهر در آن واقع بوده احداث شده و توسط حاج حسين آقاي ملك در سال 1345 به شهرداري مشهد واگذار گرديده است. باغ ملي در خيابان امام خميني (ارگ) با فضاي دلنشين قديمي و آب نماها و گل ها و درختان خود استراحتگاهي كوچك در دل شهر است. آب قنات ركن آباد كه از قنات هاي مشهور و قديمي شهر مشهد بوده از ميان اين پارك مي گذشته است. ارگ دولتي كه ساختمان اوليه آن متعلق به ملك محمود سيستاني و ساختمان بعدي آن متعلق به دوره قاجار است در كنار اين پارك بوده است. ملك محمود پس از حمله افغان ها در خراسان قيام كرده و داعيه سلطنت داشته است و بعدا نيز از نادر شاه شكست مي خورد .

          

پارک ملت

اين بوستان كه در سال 1345 در ابتداي بلوار وكيل آباد احداث شده است،‌يكي از بزرگ ترين باغ ها ومراکز استراحتي- تفريحي مشهد مي باشد كه هر ساله اكثر ميهمانان و زوار مشهد از آن ديدن مي كنند. اين بوستان شامل مسجد،‌گلخانه ، زمين هاي متعدد بازی فوتبال ، تنيس، واليبال، بسكتبال ، استخر شنا و شهر بازي به مساحت چهار هكتار است. به تازگي مجتمع فرهنگي امام رضا ، محل نمايشگاه هاي هنرهاي تجسمي و كتابخانه در اين پارك احداث و افتتاح شده است. بلوار هاي اطراف پارك نيز هر ساله محل اتراق عده زيادي از مسافران مي شود.

 

ديگر بوستان هاي عمده مشهد به قرار زيرند:

بوستان وحدت : بلوار وحدت

بوستان ميرزا كوچك خان : خيابان دانش

بوستان وكيل آباد : انتهاي بلوار وكيل آباد

كوهستان پارك شادي : انتهاي بلوار وكيل آباد

             

بازار رضا

اين بازار كه در ضلع شرقي خيابان امام رضا واقع شده است، از مهم ترين مراكز خريد زوار به شمار مي آيد. بازار رضا در دو طبقه احداث شده است، در طبقه دوم آن كارگاه هاي كوچك صنايع دستي،  طلا كاري . فيروزه تراشي و گلدوزي ايجاد شده است.

               

ييلاقات اطراف مشهد

ييلاقات مشهد دو دسته اند، اول : مكان هايي كه بيش از صد كيلومتر با مشهد فاصله دارند و اغلب آنها روستاهاي سبز و خرم كلات نادري هستند، دوم جاهايي كه كمتر از صد كيلومتر با مشهد فاصله دارند و به دليل واقع شدن در جانب شرقي كوه بينالود و جلگه توس از آب و هواي معتدل و محصولات و ميوه هاي فراوان و زيبايي تحسين انگيز برخوردارند. دره هايي كه امتداد آنها به قلل مرتفع بينالود مي رسد، در دل خود روستاها ي قديمي و بزرگي را جاي داده است كه قرن ها محل زندگي و ييلاق مردم بوده است. اين دره ها از شهر چناران به سمت مشهد عبارتند از :

1-        دره فريزي كه بسيار سرسبز است.

2-    دره اخلمد (84 كيلومتري جنوب غربي مشهد) داراي آبشارهاي مرتفع و ديواره هاي سنگي معروف است. در اين دره سيب و گردوي فراواني به عمل مي ايد و سدي قديمي به نام سد بايسنغري از قرن نهم در ابتداي دره به چشم مي خرود.

3-        دره آبغد كه رودخانه چناران در آن جاري است.

4-    دره  گلمكان با روستاي قديمي گلمكان و چشمه سبز داراي باغ هاي ميوه فراواني است. گور عارف سده نهم هجري ، خواجه عبدالرحمن گهوار دگر در مدخل گلمكان قرار دارد.

5-         روستاهاي كاهو و دولت آباد

6-    شانديز (38 کيلو متري غرب مشهد) كه مسير ان از وكيل آباد به سمت راست منشعب مي شود و در طول آن روستاهايي چون سرآسياب،‌ارچنگ ، شانديز، ابرده پايين، ابرده بالا، و زشك (50 كيلومتري غرب مشهد) قرار دارد. فاصله شانديز تا مشهد حدود 38 كيلومتر است و در ابرده بالا گور عارف قرن نهم هجري ، حافظ عمر ابردهي وجود دارد. شانديز يا شاهان دژ يا شاهين دژ قدمت فراواني دارد و مركز پوستين دوزي و صنايع دستي اين منطقه است .

7-        نغندر و كنگ كه از طريق ترقبه با جاده آسفالته به دره آن مي توان دست يافت و داراي معماري زيبايي است.

8-          ترقبه ، عنبران ،جاغرق (21 كيلومتري جنوب غربي مشهد)  نيز از نام هاي روستاهاي دره اي ديگرند،  طرقبه با نام هاي تروغوذ و ترغبذ از مراكز قديمي سكونت در جلگه توس مي باشد. مركز ترقبه داراي فروشگاه هاي خشكبار و صنايع دستي مي باشد و فاصله آن تا مشهد 18 كيلومتر است. مسير ترقبه در انتهاي جاده وكيل آباد به سمت چپ منشعب مي شود و سر راه خود آن روستاهاي گلستان و حصار مي گذارد.

         

آبشار اخملد

اين آبشار در 2 كيلومتري روستاي قديمي اخلمد جريان دارد. به علت ارتقاع زياد و بارندگي فراوان ، اين ابشار درماه هاي ابتداي هر سال داراي بيشترين مقدار آب و زيبايي فريبنده اي مي شود. از آنجا كه جنس سنگ هاي تشكيل دهنده كوه هاي اخلمد آهكي است براثر نفوذ آب داراي حفره ها و شكاف هاي مدور و نسبتا عميقي مي باشد. زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي نسبتا عميقي مي باشد.  زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي آمونيت متعلق به اواخر دوران ژوراسيك است. كوه هاي اخلمد هم به دليل ارتفاع و مسطح بودن و زيبايي فوق العاده هر سال سنگ نوردان،  كوه نوردان و مسافران زيادي را به سوي خود جلب مي كند.

ده اخلمد داراي باغ هاي زيبا و پر محصولي مي باشد و از ميان محصولات اين منطقه سيب و گلابي اخلمد بسيار معروف است. اخلمد در 84 كيلومتري مشهد و در امتداد جاده مشهد قوچان واقع شده است. شاه عباس دوم پس از فتح قندهار در راه بازگشت به مشهد و اصفهان چند روزي را در النگ معروف رادكان اتراق كرد و از آبشار اخلمد ديدن نمود. اخلمد داراي سدي قديمي به نام سد بايسنغري مي باشد.

          

ترقبه

ييلاق ترقبه را با نام تروغبذ سابقه اي طولاني در تاريخ مشهد دارد تا آنجا كه مقدسي در حدود سال 380 ه‍. ق تروغبذ را از شهرهاي توس مي داند . ترقبه بر سر راه كوهستاني و «مال رو» مشهد به نيشابور،  درود واقع شده و از اين لحاظ طي تاريخ به عنوان گذرگاه و تفرج گاه به شمار رفته است. در روزنامه سفر خراسان ناصر الدين شاه ، نيز از ييلاقات اين منطقه و ترقبه ياد شده ، در دامنه كوه هاي بينالود و در امتداد دره بسيار با صفايي قرار دارد. به سبب داشتن آب و هواي سالم و مطبوع هر سال مسافران فراواني در فصل تابستان از اين محل ديدن مي كنند. ترقبه داراي «پارك شهر» است و در دو سوي جاده ورودي آن مغازه هاي بسياري فروشنده انواع خشكبار و صنايع دستي مي باشند. محصولات باغي ترقبه فراوان است و داراي سيب و گيلاس مرغوبي نيز مي باشد.
         

گلستان

روستاي ييلاقي گلستان در راه مشهد ترقبه واقع شده است. اين روستا داراي سدي قديمي و غاري به نام «زري» نيز هست.

غار زري گلستان در مسير رودخانه آن قرار دارد. دهانه آن در ارتفاع 10 متري رو به سمت مغرب است. مسير داخلي غار خشك و پرپيچ و خم مي باشد. ارتفاع آن از سطح دريا 1010 متر است. در مسير رودخانه باغ هاي ميوه زيادي به چشم مي خورد.

               

کار ده

روستاي كارده در 42 كيلومتري شمال مشهد قرار دارد. كارده داراي باغ هاي ميوه فراوان و سد بسياري بزرگي است.

غار كارده از ديدني هاي اين روستا است كه در فاصله 3 كيلومتري آن است و قدمتي بسيار دارد تا آنجا كه كوه نوردان اسكلت هايي از انسان اوليه و ابزار او را درون غار يافته اند. عرض غار بين يك تا 3 متر و عمق آن 100 متر است. دهانه غار را به صورت شكافي در ميان سنگ بوده و داراي پرتگاه هايي خطرناك مي باشد.

در دره كارده ، دو دژ دست نيافتني بر جااست به نام هاي قلعه آل و قلعه مات در دره كارده ،  دو دژ دست نيافتني ديگر نيز وجود دارد به نام قلعه عماد ياد شده و تا دوره شاه عباس اول صفوي مورد استفاده بوده است. قلعه عماد در نيم فرسنگي شمال شرق روستاي آل بر روي كوهي بلند و مسطح بنا شده است. در اين قلعه از تاسيسات نگهداري اب و مسكن سربازان نشانه هايي بر جاست. در اطراف آن نيز سفال هاي دوره تيموري و صفوي يافت مي شود. قلعه عماد و گنج هاي آن هميشه محل درگيري ها و لشكر كشي هاي بسياري بوده است.

قلعه آل نيز روي كوهي در مجاورت روستاي آل در حدود 48 كيلومتري شمال شهر مشهد واقع است. وجود سفال هايي متعلق به دوران هاي تاريخي ايران از زمان پارت ها. يا دوره ايلخانيان و تيموريان همگي قدمت آن منطقه را تاييد مي كنند. فردوسي در شاهنامه و حافظ ابرو مورخ عصر تيموريان در جغرافياي تاريخي خراسان از قلعه آل ياد كرده اند.

يكي ديگر از اثار باستاني اين منطقه كتيبه اي سنگي است به نام خان تاشي (سنگ خان) كه در نزديكي روستاي پن منه قرار دارد، كتيبه داراي ده سطر به طول يك متر است و به خط ثلث نوشته شده است. اين كتيبه يادگار شيبك خان ازبك است كه در سال 916 به توس آمده و در همان سال نيز به دست شاه اسماعيل صفوي در مرو كشته شده و سرش پيمانه شراب وي گشته است.

      

درياچه و غار بزنگان

اين درياچه در كيلومتر 130 جاده مشهد سرخس قرار دارد. وسعت آن 80 هكتار و تا 12 متر عمق دارد. درياچه بزنگان در جنوب رشته كوه هاي هزار مسجد واقع شده و محل پرورش انواع ماهي از جمله قزل الا است. آب درياچه از چشمه هاي متعدد و بارندگي هاي ساليانه تامين مي شود. در اطراف درياچه فضاهاي طبيعي بسيار زيبا و مناسبي جهت اتراق ماهيگيران و مسافران وجود دارد.

غار بزنگان نيز در شش كيلومتري جنوب غربي دهكده بزنگان واقع شده و قدمت آن به پيش از ميلاد بر مي گردد . غار بزنگان آهكي بوده و داراي ستون هاي استالاگتيت و استالاگميت مي باشد. كف غار خاكي و صاف و دهانه آن رو به شمال قرار دارد و در داخل آن نيز آب آشاميدني وجود دارد.

     

غار مغان

غار مغان در 40 كيلومتري جنوب مشهد قرار دارد. براي رسيدن به اين غار بايد از جاده كوهستاني پرپيچ و خمي كه از منطقه سيدي در جنوب مشهد و كوه خلج شروع مي شود ،‌عبور كرد و پس از گذشتن از روستاهاي بسيار ديدني منطقه مانند بلاندر، اردمهن و خان رود به مغان رسيد. غار در جنوب قريه قرار دارد و داراي دو دهانه است. ارتفاع غار از سطح دريا 2910 متر است. غار داراي شيبي به سمت پايين بوده و ستون هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت فراوان و بزرگي دارد. درون غار چشمه ها و چاه ها و راهروهاي متعددي وجود دارد كه در صورت عدم علامتگذاري  و طناب كشي به گم شدن حتمي بازديد كنندگان مي انجامد. درون غار به وسيله چاه ها به سه طبقه تقسيم شده است.

ارتفاع بعضي از چاه ها تا 25 متر است. غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي است و قدمت آن از البرز و دماوند بيشتر است. كف مرمرين غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي است و قدمت آن از البرز و دماوند بيشتر است. كف مرمرين غار در اغلب جاها مرطوب و لغزنده مي باشد. در صورت انجام اقدامات لازم . همچون احداث جاده  آسفالته  و رستوران و خوابگاه . اين منطقه داراي امكانات طبيعي و جذاب باي صنعت گردشگري مي باشد.

       

غار مزدوران

غار مزدوران در 95 كيلومتري جاده مشهد سرخ و در 3 كيلومتري مزدوران واقع است. دهانه غار در ميان تخته سنگي رو به مشرق قرار دارد. عرض ورودي آن 2 متر و ارتفاع آن 5/2 متر است. اين غار كه از نظر وسعت، غار بزرگي محسوب مي شود. داراي 100 متر طول و 50 متر عرض و 20 متر ارتفاع است. ستون هاي استالاگميت متنوع اما در تعداد كم در اين غار يافت مي شود. درون غار خشك است و براي تهيه آب بايد از چشمه بزرگي كه در نزديكي غار وجود دارد، استفاده كرد. در نزديكي مزدوران چشمه هاي آب گرم معدني نيز وجود دارد. اين غار كه قدمت آن را تا هزارة‌ دوم پيش از ميلاد تخمين مي زنند در ارتفاعات چاهك و شورلق واقع شده است.
     

غار هندل آباد ( هندوآباد )

اين غار در بخش تبادكان مشهد در 45 كيلومتري مشهد واقع شده و در فاصله كوتاهي از روستاي هندل آباد قرار دارد. دهانه غار به سمت جنوب و مربع شكل است. آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفابخشي پيدا كرده و اعتقاد دارند كه ابله گوسفندان را درمان مي كند. درون غار ستون هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت وجود دارد . طول غار 90 متر است.

    

  back << 1-2

        

 
 

 
 

بازگشت

          
 مکانهای تفريحی
                                 

وکيل آباد

وكيل آباد از تفرجگاه هاي قديمي و زيباي مشهد است كه در انتهاي بلوار وكيل اباد واقع شده و داراي باغي طبيعي و انبوه از درختان نار و كاج مي باشد. آب آن از طريق قنات وكيل آباد كه سرچشمه آن بندگلستان ومظهر آن در وكيل آباد است، تامين مي گردد. وكيل آباد علاوه بر استخرها و جايگاه هاي استراحت مسافران،  داراي شهر بازي بسيار بزرگي به نام كوهستان پارك شادي با انواع و اقسام وسايل تفريحي و باغ وحش مي باشد. مساحت وكيل اباد بيش از 70 هكتار و داراي رودخانه اي فصلي است. وكيل آباد به علت قدمت خود و قرار گرفتن در دره اي با صفا و هواي مطبوع از دير باز مورد توجه اهالي شهر و مسافران بوده است.

باغ ملی

بوستان كوچك است كه در يكي از خيابان هاي قديمي مشهد كه از شهر در آن واقع بوده احداث شده و توسط حاج حسين آقاي ملك در سال 1345 به شهرداري مشهد واگذار گرديده است. باغ ملي در خيابان امام خميني (ارگ) با فضاي دلنشين قديمي و آب نماها و گل ها و درختان خود استراحتگاهي كوچك در دل شهر است. آب قنات ركن آباد كه از قنات هاي مشهور و قديمي شهر مشهد بوده از ميان اين پارك مي گذشته است. ارگ دولتي كه ساختمان اوليه آن متعلق به ملك محمود سيستاني و ساختمان بعدي آن متعلق به دوره قاجار است در كنار اين پارك بوده است. ملك محمود پس از حمله افغان ها در خراسان قيام كرده و داعيه سلطنت داشته است و بعدا نيز از نادر شاه شكست مي خورد .

          

پارک ملت

اين بوستان كه در سال 1345 در ابتداي بلوار وكيل آباد احداث شده است،‌يكي از بزرگ ترين باغ ها ومراکز استراحتي- تفريحي مشهد مي باشد كه هر ساله اكثر ميهمانان و زوار مشهد از آن ديدن مي كنند. اين بوستان شامل مسجد،‌گلخانه ، زمين هاي متعدد بازی فوتبال ، تنيس، واليبال، بسكتبال ، استخر شنا و شهر بازي به مساحت چهار هكتار است. به تازگي مجتمع فرهنگي امام رضا ، محل نمايشگاه هاي هنرهاي تجسمي و كتابخانه در اين پارك احداث و افتتاح شده است. بلوار هاي اطراف پارك نيز هر ساله محل اتراق عده زيادي از مسافران مي شود.

 

ديگر بوستان هاي عمده مشهد به قرار زيرند:

بوستان وحدت : بلوار وحدت

بوستان ميرزا كوچك خان : خيابان دانش

بوستان وكيل آباد : انتهاي بلوار وكيل آباد

كوهستان پارك شادي : انتهاي بلوار وكيل آباد

             

بازار رضا

اين بازار كه در ضلع شرقي خيابان امام رضا واقع شده است، از مهم ترين مراكز خريد زوار به شمار مي آيد. بازار رضا در دو طبقه احداث شده است، در طبقه دوم آن كارگاه هاي كوچك صنايع دستي،  طلا كاري . فيروزه تراشي و گلدوزي ايجاد شده است.

               

ييلاقات اطراف مشهد

ييلاقات مشهد دو دسته اند، اول : مكان هايي كه بيش از صد كيلومتر با مشهد فاصله دارند و اغلب آنها روستاهاي سبز و خرم كلات نادري هستند، دوم جاهايي كه كمتر از صد كيلومتر با مشهد فاصله دارند و به دليل واقع شدن در جانب شرقي كوه بينالود و جلگه توس از آب و هواي معتدل و محصولات و ميوه هاي فراوان و زيبايي تحسين انگيز برخوردارند. دره هايي كه امتداد آنها به قلل مرتفع بينالود مي رسد، در دل خود روستاها ي قديمي و بزرگي را جاي داده است كه قرن ها محل زندگي و ييلاق مردم بوده است. اين دره ها از شهر چناران به سمت مشهد عبارتند از :

1-        دره فريزي كه بسيار سرسبز است.

2-    دره اخلمد (84 كيلومتري جنوب غربي مشهد) داراي آبشارهاي مرتفع و ديواره هاي سنگي معروف است. در اين دره سيب و گردوي فراواني به عمل مي ايد و سدي قديمي به نام سد بايسنغري از قرن نهم در ابتداي دره به چشم مي خرود.

3-        دره آبغد كه رودخانه چناران در آن جاري است.

4-    دره  گلمكان با روستاي قديمي گلمكان و چشمه سبز داراي باغ هاي ميوه فراواني است. گور عارف سده نهم هجري ، خواجه عبدالرحمن گهوار دگر در مدخل گلمكان قرار دارد.

5-         روستاهاي كاهو و دولت آباد

6-    شانديز (38 کيلو متري غرب مشهد) كه مسير ان از وكيل آباد به سمت راست منشعب مي شود و در طول آن روستاهايي چون سرآسياب،‌ارچنگ ، شانديز، ابرده پايين، ابرده بالا، و زشك (50 كيلومتري غرب مشهد) قرار دارد. فاصله شانديز تا مشهد حدود 38 كيلومتر است و در ابرده بالا گور عارف قرن نهم هجري ، حافظ عمر ابردهي وجود دارد. شانديز يا شاهان دژ يا شاهين دژ قدمت فراواني دارد و مركز پوستين دوزي و صنايع دستي اين منطقه است .

7-        نغندر و كنگ كه از طريق ترقبه با جاده آسفالته به دره آن مي توان دست يافت و داراي معماري زيبايي است.

8-          ترقبه ، عنبران ،جاغرق (21 كيلومتري جنوب غربي مشهد)  نيز از نام هاي روستاهاي دره اي ديگرند،  طرقبه با نام هاي تروغوذ و ترغبذ از مراكز قديمي سكونت در جلگه توس مي باشد. مركز ترقبه داراي فروشگاه هاي خشكبار و صنايع دستي مي باشد و فاصله آن تا مشهد 18 كيلومتر است. مسير ترقبه در انتهاي جاده وكيل آباد به سمت چپ منشعب مي شود و سر راه خود آن روستاهاي گلستان و حصار مي گذارد.

         

آبشار اخملد

اين آبشار در 2 كيلومتري روستاي قديمي اخلمد جريان دارد. به علت ارتقاع زياد و بارندگي فراوان ، اين ابشار درماه هاي ابتداي هر سال داراي بيشترين مقدار آب و زيبايي فريبنده اي مي شود. از آنجا كه جنس سنگ هاي تشكيل دهنده كوه هاي اخلمد آهكي است براثر نفوذ آب داراي حفره ها و شكاف هاي مدور و نسبتا عميقي مي باشد. زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي نسبتا عميقي مي باشد.  زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل هاي آمونيت متعلق به اواخر دوران ژوراسيك است. كوه هاي اخلمد هم به دليل ارتفاع و مسطح بودن و زيبايي فوق العاده هر سال سنگ نوردان،  كوه نوردان و مسافران زيادي را به سوي خود جلب مي كند.

ده اخلمد داراي باغ هاي زيبا و پر محصولي مي باشد و از ميان محصولات اين منطقه سيب و گلابي اخلمد بسيار معروف است. اخلمد در 84 كيلومتري مشهد و در امتداد جاده مشهد قوچان واقع شده است. شاه عباس دوم پس از فتح قندهار در راه بازگشت به مشهد و اصفهان چند روزي را در النگ معروف رادكان اتراق كرد و از آبشار اخلمد ديدن نمود. اخلمد داراي سدي قديمي به نام سد بايسنغري مي باشد.

          

ترقبه

ييلاق ترقبه را با نام تروغبذ سابقه اي طولاني در تاريخ مشهد دارد تا آنجا كه مقدسي در حدود سال 380 ه‍. ق تروغبذ را از شهرهاي توس مي داند . ترقبه بر سر راه كوهستاني و «مال رو» مشهد به نيشابور،  درود واقع شده و از اين لحاظ طي تاريخ به عنوان گذرگاه و تفرج گاه به شمار رفته است. در روزنامه سفر خراسان ناصر الدين شاه ، نيز از ييلاقات اين منطقه و ترقبه ياد شده ، در دامنه كوه هاي بينالود و در امتداد دره بسيار با صفايي قرار دارد. به سبب داشتن آب و هواي سالم و مطبوع هر سال مسافران فراواني در فصل تابستان از اين محل ديدن مي كنند. ترقبه داراي «پارك شهر» است و در دو سوي جاده ورودي آن مغازه هاي بسياري فروشنده انواع خشكبار و صنايع دستي مي باشند. محصولات باغي ترقبه فراوان است و داراي سيب و گيلاس مرغوبي نيز مي باشد.
         

گلستان

روستاي ييلاقي گلستان در راه مشهد ترقبه واقع شده است. اين روستا داراي سدي قديمي و غاري به نام «زري» نيز هست.

غار زري گلستان در مسير رودخانه آن قرار دارد. دهانه آن در ارتفاع 10 متري رو به سمت مغرب است. مسير داخلي غار خشك و پرپيچ و خم مي باشد. ارتفاع آن از سطح دريا 1010 متر است. در مسير رودخانه باغ هاي ميوه زيادي به چشم مي خورد.

               

کار ده

روستاي كارده در 42 كيلومتري شمال مشهد قرار دارد. كارده داراي باغ هاي ميوه فراوان و سد بسياري بزرگي است.

غار كارده از ديدني هاي اين روستا است كه در فاصله 3 كيلومتري آن است و قدمتي بسيار دارد تا آنجا كه كوه نوردان اسكلت هايي از انسان اوليه و ابزار او را درون غار يافته اند. عرض غار بين يك تا 3 متر و عمق آن 100 متر است. دهانه غار را به صورت شكافي در ميان سنگ بوده و داراي پرتگاه هايي خطرناك مي باشد.

در دره كارده ، دو دژ دست نيافتني بر جااست به نام هاي قلعه آل و قلعه مات در دره كارده ،  دو دژ دست نيافتني ديگر نيز وجود دارد به نام قلعه عماد ياد شده و تا دوره شاه عباس اول صفوي مورد استفاده بوده است. قلعه عماد در نيم فرسنگي شمال شرق روستاي آل بر روي كوهي بلند و مسطح بنا شده است. در اين قلعه از تاسيسات نگهداري اب و مسكن سربازان نشانه هايي بر جاست. در اطراف آن نيز سفال هاي دوره تيموري و صفوي يافت مي شود. قلعه عماد و گنج هاي آن هميشه محل درگيري ها و لشكر كشي هاي بسياري بوده است.

قلعه آل نيز روي كوهي در مجاورت روستاي آل در حدود 48 كيلومتري شمال شهر مشهد واقع است. وجود سفال هايي متعلق به دوران هاي تاريخي ايران از زمان پارت ها. يا دوره ايلخانيان و تيموريان همگي قدمت آن منطقه را تاييد مي كنند. فردوسي در شاهنامه و حافظ ابرو مورخ عصر تيموريان در جغرافياي تاريخي خراسان از قلعه آل ياد كرده اند.

يكي ديگر از اثار باستاني اين منطقه كتيبه اي سنگي است به نام خان تاشي (سنگ خان) كه در نزديكي روستاي پن منه قرار دارد، كتيبه داراي ده سطر به طول يك متر است و به خط ثلث نوشته شده است. اين كتيبه يادگار شيبك خان ازبك است كه در سال 916 به توس آمده و در همان سال نيز به دست شاه اسماعيل صفوي در مرو كشته شده و سرش پيمانه شراب وي گشته است.

      

درياچه و غار بزنگان

اين درياچه در كيلومتر 130 جاده مشهد سرخس قرار دارد. وسعت آن 80 هكتار و تا 12 متر عمق دارد. درياچه بزنگان در جنوب رشته كوه هاي هزار مسجد واقع شده و محل پرورش انواع ماهي از جمله قزل الا است. آب درياچه از چشمه هاي متعدد و بارندگي هاي ساليانه تامين مي شود. در اطراف درياچه فضاهاي طبيعي بسيار زيبا و مناسبي جهت اتراق ماهيگيران و مسافران وجود دارد.

غار بزنگان نيز در شش كيلومتري جنوب غربي دهكده بزنگان واقع شده و قدمت آن به پيش از ميلاد بر مي گردد . غار بزنگان آهكي بوده و داراي ستون هاي استالاگتيت و استالاگميت مي باشد. كف غار خاكي و صاف و دهانه آن رو به شمال قرار دارد و در داخل آن نيز آب آشاميدني وجود دارد.

     

غار مغان

غار مغان در 40 كيلومتري جنوب مشهد قرار دارد. براي رسيدن به اين غار بايد از جاده كوهستاني پرپيچ و خمي كه از منطقه سيدي در جنوب مشهد و كوه خلج شروع مي شود ،‌عبور كرد و پس از گذشتن از روستاهاي بسيار ديدني منطقه مانند بلاندر، اردمهن و خان رود به مغان رسيد. غار در جنوب قريه قرار دارد و داراي دو دهانه است. ارتفاع غار از سطح دريا 2910 متر است. غار داراي شيبي به سمت پايين بوده و ستون هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت فراوان و بزرگي دارد. درون غار چشمه ها و چاه ها و راهروهاي متعددي وجود دارد كه در صورت عدم علامتگذاري  و طناب كشي به گم شدن حتمي بازديد كنندگان مي انجامد. درون غار به وسيله چاه ها به سه طبقه تقسيم شده است.

ارتفاع بعضي از چاه ها تا 25 متر است. غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي است و قدمت آن از البرز و دماوند بيشتر است. كف مرمرين غار مغان متعلق به دوران دوم زمين شناسي است و قدمت آن از البرز و دماوند بيشتر است. كف مرمرين غار در اغلب جاها مرطوب و لغزنده مي باشد. در صورت انجام اقدامات لازم . همچون احداث جاده  آسفالته  و رستوران و خوابگاه . اين منطقه داراي امكانات طبيعي و جذاب باي صنعت گردشگري مي باشد.

       

غار مزدوران

غار مزدوران در 95 كيلومتري جاده مشهد سرخ و در 3 كيلومتري مزدوران واقع است. دهانه غار در ميان تخته سنگي رو به مشرق قرار دارد. عرض ورودي آن 2 متر و ارتفاع آن 5/2 متر است. اين غار كه از نظر وسعت، غار بزرگي محسوب مي شود. داراي 100 متر طول و 50 متر عرض و 20 متر ارتفاع است. ستون هاي استالاگميت متنوع اما در تعداد كم در اين غار يافت مي شود. درون غار خشك است و براي تهيه آب بايد از چشمه بزرگي كه در نزديكي غار وجود دارد، استفاده كرد. در نزديكي مزدوران چشمه هاي آب گرم معدني نيز وجود دارد. اين غار كه قدمت آن را تا هزارة‌ دوم پيش از ميلاد تخمين مي زنند در ارتفاعات چاهك و شورلق واقع شده است.
     

غار هندل آباد ( هندوآباد )

اين غار در بخش تبادكان مشهد در 45 كيلومتري مشهد واقع شده و در فاصله كوتاهي از روستاي هندل آباد قرار دارد. دهانه غار به سمت جنوب و مربع شكل است. آب چشمه درون غار نزد مردم جنبه شفابخشي پيدا كرده و اعتقاد دارند كه ابله گوسفندان را درمان مي كند. درون غار ستون هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت وجود دارد . طول غار 90 متر است.

    

  back << 1-2